Paroda

Prakartl pusiau liturginis vent Kald elementas. Ji grynai prancikonikai atvaizduoja pirmj Iganytojo atjim. odis prakartl atitinka lotynik praesaepe, kur sudaro priedlis prae ir aknis saepire, reikianti aptverti, aptvaras gyvuliams ir perkeltine prasme dios. Prakartlje pasitelkiami iraikingi, vaizduojamieji ir vaidybiniai menai: jai bdingos kilnojamos figros, daniausiai sudliotos tam tikra tvarka scenoje. Prakartl yra trimatis atvaizdavimas, kuriam bdingas laikinumas. Ji nra nuolatin, taiau yra ir kulto objektas, o tai reikia, kad ji skirta maldai.

v. Kald simbol gyv prakartl 1223 metais sugalvojo v. Prancikus Asyietis. Ruodamasis vsti Kaldas Greio miestelyje (Italija), jis papra, kad alia Greio esanioje oloje bt atkartota Jzaus gimimo scena padta ieno, pastatytos dios, atvesti jautis ir asilas ir ten bt aukojamos v. Miios. i nauja prakartli tradicija greitai iplito po Italij, o bgant imtmeiams ir po vis pasaul. Lietuvoje prakartli tradicija prigijo kartu su krikionybe. Ilgainiui prakartls persikl i banytins erdvs ir moni namus. Broliai prancikonai iki iol platina prakartli tradicij, o Vilniuje jau yra pagarsjusi v. Prancikaus Asyieio parapijoje per v. Kaldas rengiama gyva prakartl.