Jau 1930 m., dirbant gamtos, fizikos ir chemijos mokytojui Jonui Aleknai, Ramygalos progimnazijoje įkurtas pirmasis kraštotyros muziejus. Jame sukaupta gausi senovinių pinigų kolekcija, daug spaudos draudimo laikais išleistų knygų.
Nuo 1935 m. Ramygalos mokykloje pradėjo dirbti istorijos mokytoja Malvina Kielaitė. Jos vadovaujami istorikų būrelio nariai aktyviai įsijungė į kraštotyrinę veiklą. Mokinių surinkti vertingi radiniai pateko į Kauno, Vilniaus, Kėdainių ir Panevėžio muziejus.
Antrasis pasaulinis karas, vokiečių ir sovietinė okupacija ilgam laikui prislopino kraštotyrinį darbą. Dingo vertingi eksponatai, buvo visiškai išardytas mokyklos kraštotyros muziejus.
Kraštotyrinė veikla mokykloje po truputį atgijo 1957 m. Daug senovinių daiktų, rakandų, knygų iš aplinkinių kaimų bei aplankytų tolimesnių Lietuvos kampelių į mokyklą parnešdavo mokytojo Jono Zubausko vadovaujami turistų būrelio nariai. Didžioji dalis senovinių daiktų būdavo eksponuojami koridorių sieninėse spintose. Tačiau specialiai jų niekas nesaugodavo. Dalis jų dingdavo, kiti supleškėdavo mokyklos katilinės krosnyse kaip niekam nereikalingos senienos.
Vis tik nedidelė dalis daugelį metų rinktų eksponatų išliko. Juos išsaugojo mokytojai, kurie net sovietmečiu Pionierių ar Kovų ir Darbo šlovės kambarių spintose rasdavo vietos senoviniams daiktams bei knygoms.
1988 m., po mokykloje atlikto kapitalinio remonto, III aukšte paskirtos patalpos kraštotyros muziejui. Pagaliau ilgai saugotiems eksponatams surasta vieta. Juos su mokiniais pradėjo tvarkyti mokytoja Irena Zubauskienė. Ji kantriai ir atsidavusiai dirbo kraštotyrinį darbą, todėl po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, po Ramygalos vidurinės mokyklos 70-mečio ir 80-mečio švenčių muziejaus ekspozicijos ženkliai pasipildė vertingomis knygomis, nuotraukomis bei dokumentais apie Lietuvos partizanus, tremtinius ir politinius kalinius, Ramygalos žydus.
2004 m. pabaigoje įrengta moderni muziejaus ekspozicijų salė ir netrukus, jau 2005-aisiais Ramygalos gimnazijos krašto istorijos muziejus paminėjo 75-metį.
Ilgus metus mokytojos Irenos Zubauskienės puoselėtame muziejuje buvo sukaupta daugiau kaip 40 tūkstančių eksponatų. Jos surinktoje gausioje kalendorių kolekcijoje virš 6 tūkstančių įvairios tematikos kalendorių iš 34 pasaulio šalių.
Muziejininkė, kraštotyrininkė, pedagogė, visuomenininkė Irena Zubauskienė, 2017 m. tapo Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureate.
Muziejuje surinkta medžiaga domisi ir naudojasi mokytojai, mokiniai, studentai. Čia vyksta netradicinio ugdymo pamokos ir renginiai. Muziejų lanko ne tik dabartiniai, bet ir buvę mokiniai, Ramygalos miesto gyventojai, svečiai iš įvairių Lietuvos kampelių bei užsienio. Jie kviečiami užeiti ir į profesoriaus Alberto Zalatoriaus literatūrinę svetainę. 2018 m. žymaus mūsų kraštiečio, vieno ryškiausių XX amžiaus antrosios pusės lietuvių literatūrologų, nacionalinės premijos laureato, mūsų mokyklos VIII laidos abituriento Alberto Zalatoriaus duktė Eglė Zalatoriūtė ir sūnus Mantas Zalatorius Ramygalos gimnazijai padovanojo profesoriaus asmeninę biblioteką. Gimnazijos 100-mečio proga minėtos bibliotekos pagrindu įrengta profesoriaus Alberto Zalatoriaus literatūrinė svetainė.
Kviečiame aplankyti Ramygalos gimnazijos krašto istorijos muziejų, kuriam nuo 2023 metų rudens vadovauja mokytoja Asta Žemkauskienė.